Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Konferansı

Turgut Özal Üniversitesi Münazara ve Diplomasi Kulübü’nün organize ettiği ‘Kadına Şiddet’ konulu konferans, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’in katılımıyla Turgut Özal Üniversitesi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

 

Programın başında söz alan Münazara ve Diplomasi Kulübü Başkanı Furkan Cihat Uzun, üniversite adına yürüttükleri kulüp faaliyetlerinde toplumsal sorumluluk konularına değindiklerini belirterek, “Özgürlüklerin kısıtlanması, şiddet konusu ne kadar gizli tutulmaya çalışılsa da günümüzde önemli konular arasında yer almakta. Görüyoruz ki kamusal olsun özel alan olsun kadına şiddet ekonomi ve eğitim ile yakından ilişkili. Bizler Turgut Özal Üniversitesi münazara ve diplomasi kulübü olarak bu tür faaliyetler yapmaya devam edeceğiz.” dedi.

 

Konferansın açılış konuşmasını yapan Turgut Özal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Oral, üniversitemizin eğitim – öğretim programı içerisinde çok önemli konukları ağırladıklarını ve geçtiğimiz ay içerisinde de Bakanların katılımıyla konferanslar gerçekleştirdiklerini ifade ederek söze başladı.

 

 

Günümüzün en hassas konularından biri olan kadına yönelik şiddet konusu ile ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı’nın konferansa katılmasının kendileri için çok önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Oral, giderek küreselleşen dünyada şiddetin belli ülkelerin değil tüm ülkelerin ortak meselesi olduğunu kaydetti.

 

Gelişmiş ülkelerinde gündeminde bu konunun yer aldığını belirten Prof. Dr. Oral, “Konuyu tek bir yönüyle ele alamayız. En şerefli mahlûkun insan olduğu misyonunu edinen milli değerlerimiz içinde bu tür davranışların bize yakışmadığı kanaatindeyim.” dedi. Kadına şiddet, istismar gibi konuların bizim ahlak yapımıza uymayan davranışlar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Oral, “Ama ümit ediyorum ki insan sevgisinin ön plana çıkarıldığı bir eğitim sistemiyle sevginin çiçek açtığı dünyada şiddetten eser kalmayacaktır.” diye konuştu.

 

 

Turgut Özal ismini taşıyan bir üniversitede yer almaktan son derece mutlu olduğunu ifade ederek söze başlayan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ise, “Bizlerde onun değişim ve dönüşüm ile gelecek üzerine attığı önemli adımlar doğrultusunda gidiyoruz.” diye konuştu.

 

İnsan odaklı olmayan bir çalışmanın sürdürülebilirliğinin olmadığını belirten Bakan Şahin, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın düsturuyla hareket etmek gerekir.” dedi. Bakanlık olarak kadına yönelik şiddet konusunda yeni projelerden bahseden Bakan Şahin, “Kadın ve erkeğin eşit olmadığı, engelli yaşlı ya da yoksul olduğu için insanı insan yapan değerlerin yok olduğu hiçbir politikanın önemli olmadığını görüyoruz.” şeklinde konuştu.

 

 

Gençlerin sosyal sorumluluk adına sessiz yığınların sesi olması gerektiğini kaydeden Bakan Şahin, “Merkeze kadın ve genci koymadığımız çalışmaların toplum tarafından kabul görmediği bir gerçek. Herkesin içinde yer aldığı bir toplum yapısını önemsiyoruz.” dedi. Kadına şiddet olaylarıyla ilgili olay yaşandıktan sonra değil asıl öncesinde koruyucu ve önleyici tedbirler almanın daha önemli olduğunu belirten Bakan Şahin, “Duman tüterken olaya müdahale etmenin maliyeti daha düşüktür.” dedi.

 

Çalışmalarında da temel eğitimde fırsat eşitliliğinin sağlandığı bir politika olduğunu ifade eden Bakan Şahin, “Hayata eşit şartlardan başlamazsanız değişim dönüşüm yapamazsınız.” dedi. İktidar olanların bilgiyi ve teknolojiyi elinde tutanlar olduğunu vurgulayan Bakan Şahin, “Biz de bunu elimizde tutmalıyız. İnsanın gelişimi önündeki engelleri kaldırmak zorundayız.” şeklinde konuştu. Kadını ekonomik ve sosyal olarak güçlendirdikleri zaman şiddetin önüne geçmenin mümkün olabileceğini belirten Bakan Şahin, “Biz şiddetle ön plana çıkan bir ülke olmamalıyız. Onur ve şerefiyle yaşayan bir ülke olmak zorundayız.” dedi.

 

 

Sığınma evlerinde 8 ay ile bir yıl arasında kalan kadınların bulunduğunu söyleyen Bakan Şahin, "12 yaşından büyük erkek çocukları ayırmak zorunda kalıyorduk." dedi. "Erkek çocuk annesinin yanından ayrılıp bizim kurumlarımızda başka bir yere geçmek zorunda kalıyordu. Aileyi parçaladığınız zaman sorunları da büyütüyorsunuz. Onlar için de ayrı modeller uygulamak için bir çalışma yapıyoruz." şeklinde konuşan Bakan Şahin, engellileri de içerecek şekilde Sığınma Evleri Yönetmeliği'nde değişiklik yapılacağını aktardı.

 

Bakan Şahin öğrencilerden gelen soruları da cevaplandırdı. Salondaki bir erkek öğrencinin, 'Erkeğe yönelik şiddet ile ilgili neler yapılıyor?' şeklindeki sorusu üzerine Bakan Şahin, "Bize gelen taleplerde bu tür özellikle psikolojik şiddetten dolayı erkeklerde büyük bir mağduriyet olduğu yönünde şikâyet geliyor. Bu da bir sorun. Bunu da çözmemiz gerekiyor. Sizinle birlikte ne yapılabilir bir çalışalım." cevabını verdi. Şahin'in bu son sözü üzerine salonda gülüşme sesleri duyuldu. Şahin, "Erkeklerin ben mağdurum demesi lazım önce. Bunu diyen erkekler başladı." ifadesini kullandı.

 

Bakan Şahin, kademeli 12 yıllık zorunlu eğitim ile ilgili başka bir soru üzerine ise tartışabilme kültürünün bilgi ve fikir üzerinde olması gerektiğini belirtti. Konunun sadece imam hatiplere indirgenmesini eleştiren Şahin, "Bir ailenin evladına din eğitim aldırmak istemesi kadar doğal bir şey de yok." sözlerini kaydetti. Komisyon'da görüşülürken teklifte birçok düzenlemeler yapıldığını söyleyen Şahin, "Genel Kurul'da da tartışmayı kavgaya dönüştürmeden, fikirleri çarpıştırarak, doğruyu bulmak gibi bir şeye ihtiyacımız var. Bunu yapabildiğimiz zaman her türlü sorunu çözebiliriz." diye konuştu.

 

 

 

Konferansın sonunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin’e hediyesini Ak Parti Samsun Milletvekili Cemal Yılmaz Demir takdim etti. Programa Turgut Özal Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Muhammet Kösecik’in yanı sıra, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sacit Adalı, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmail Ertürk ve Genel Sekreter Yakup Yıldız ile öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

 

 

 

 
Eklenme Tarihi : 28.03.2012 18:12:37     Okunma Sayısı : 2233